Jak legalnie wysiać konopie

W 2022 roku, zmieniło się w Polsce prawo. Teraz praktycznie każdy może wysiać konopie w swoim ogrodzie, a nawet w doniczce, na balkonie czy parapecie. Należy jednak zadbać o kilka prostych spraw żeby uprawa była w pełni legalna i w tym poradniku opiszemy krok po kroku co należy zrobić.

Żeby cieszyć się obecnością żywych konopi musisz spełnić dwa podstawowe warunki:

  1. zakupić certyfikowany materiał siewny opatrzony oryginalną etykietą wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa (WIORiN)
  2. wpisać się do rejestru producentów konopi w krajowym ośrodku wsparcia rolnictwa (KOWR) – możesz to zrobić za pomocą epuap lub wysłać wniosek tradycyjną pocztą

Certyfikowany materiał siewny możecie kupić w naszym sklepie. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt, zakupić i poczekać na kuriera. Pamiętaj jednak, że dane które podasz znajdą się na fakturze i muszą być to te same dane, które wpiszesz we wniosku. Niby oczywiste, ale jeśli kupujesz nasiona dla kogoś to podaj dane tej osoby. Faktura w wersji elektronicznej zostanie wysłana do Ciebie na podany adres e-mail.

Kiedy już otrzymasz nasiona, możesz zabrać się za wypełnianie wniosku o wpis do rejestru producentów.

Wniosek znajdziesz na stronie www.kowr.gov.pl w zakładce „co robimy”, następnie klikamy: „rynki rolne” a poźniej wybieramy: „monitorowanie rynku konopi włóknistych”. Bezpośredni link jest tutaj.

Tam pobieramy plik o nazwie „załącznik nr 1 wniosek o wpis do rejestru producentów konopi włóknistych”

Następnie w menu po lewej wybieramy „opłata skarbowa„. Znajduje się tam plik „wykaz urzędów miast” z numerami kont przypisanym do konkretnych oddziałów terenowych KOWRu. Wybierz oddział właściwy dla lokalizacji uprawy i wpłać 30 zł na jego konto. W tytule podaj „opłata skarbowa za wpis producenta do rejestru konopi włóknistych”

Wniosek możemy wypełnić tradycyjnie lub elektronicznie:

– tradycyjnie czyli wydrukować, wypełnienić i wysłać pocztą na adres właściwego oddziału terenowego. Listę oddziałów terenowych KOWR znajdziesz tutaj. (Uwaga: nie pomyl adresów oddziałów KOWR z adresami urzędów miast do których należy tylko uiścić opłatę)

– elektronicznie możemy to zrobić poprzez portal e-rolnik na którym musimy założyć konto, a następnie podpisać wniosek przez profil zaufany.

Wypełnianie wniosku:

Teraz wpisujesz swoje dane, oraz adres gdzie przechowywane będą twoje plony. Następnie w tabeli wpisujesz dane dotyczące uprawy: odmianę, położenie uprawy – jeśli nie znasz numeru działki lub obrębu to z pomocą przyjdzie geoportal. Kolejna rubryka gdzie wpisujesz powierzchnie jest bardzo ważna. Ustawa mówi, że rzeczywista powierzchnia uprawy nie może różnić się od tej we wniosku o więcej niż 5%, dlatego uczulamy, zmierz dokładnie miejsce przeznaczone na uprawę, jeśli planujesz posiać 10 m2 to dokładnie tyle wpisz i dokładnie tyle wysiej.

Tutaj powierzchnię musimy podawać w hektarach (ha) dlatego przypominamy: 1 ha to 10000 metrów kwadratowych więc dla balkonowej skrzyni o powierzchni 1 metra kwadratowego należy wpisać 0,0001 ha Jeśli wysiewacie więcej niż jedną odmianę to podajcie osobno powierzchnie dla każdej z nich. Dla przykładu uprawa Futury 100 m2 i Santhiki 20 m2

Następnie we wniosku należy wskazać potrzeby uprawy, do wyboru są 3 opcje:

– pkt 2. potrzeby własne- należy rozumieć przez to potrzeby niekomercyjne

– pkt 3. przetwarzanie we własnym zakresie – oznacza uprawę przez rolnika (lub firmę), który następnie będzie przetwarzał i sprzedawał swoje plony

– pkt 4. na potrzeby realizacji umowy na dostarczenie konopi – oznacza uprawę dla określonego z góry hurtownika lub przetwórcy który odkupi plony.

Wszystkim „ogrodnikom” polecamy wybrać pkt 2 – potrzeby własne – i określić je zgodnie z możliwymi opcjami wymienionymi w opisie na dole strony. Unikniemy w ten sposób dodatkowych formalności i ewentualnych pytań KOWRu. Uprawa na potrzeby własne jest ustawowo ograniczona do powierzchni 1 ha, dlatego w tym punkcie jeszcze raz należy podać powierzchnię. Jeśli wysiewasz więcej niż jedną odmianę lub uprawa będzie prowadzona w kilku miejscach, to po prostu podaj tu sumę wszystkich powierzchni (teraz już nie musi być w hektarach). Pkt 3 i pkt 4 zostaw niewypełnione.

Do wniosku dołączamy pliki:

– fakturę zakupu, którą otrzymałeś od nas na e-mail

– skan lub zdjęcie etykiety, która znajduje się na opakowaniu nasion

– potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej (30 zł)

Wysyłamy. Teraz KOWR ma 14 dni na wydanie zaświadczenia o wpisie do rejestru, lub na zgłoszenie ewentualnych uwag. jeśli jednak zrobiłeś wszystko zgodnie z naszą instrukcją to wystarczy że zaczekasz na zaświadczenie i możesz siać. W praktyce zaświadczenie powinniśmy otrzymać dużo wczesńiej – nawet po 2 dniach.

Owocnych plonów 🙂