O KONOPIACH

Konopie to jedne z najbardziej użytecznych roślin, znane ludzkości od tysięcy lat. Pozyskiwano z nich m.in. włókno do produkcji tkanin, lin i żagli, z których pomocą Kolumb odkrył Amerykę. Celuloza konopna służyła dawniej również do produkcji papieru, z którego wytwarzano między innymi pierwsze amerykańskie dolary. Także na papierze konopnym spisana została Konstytucja Stanów Zjednoczonych. W ostatnim stuleciu za sprawą lobby przemysłu drewno-papierniczego oraz przetwórstwa ropy naftowej uprawa konopi została zakazana lub mocno ograniczona, a roślina ze względu na psychoaktywne działanie jedynego składnika (THC) została wpisana na listę narkotyków.

Dzisiaj w dobie kryzysu klimatycznego i chorób cywilizacyjnych okazuje się, że konopie mogą być odpowiedzią na problemy świata i przeżywają prawdziwy renesans. Amerykański rząd przyznał oficjalnie że marihuana leczy raka, a światowa organizacja zdrowia (WHO) wykreśliła marihuanę z listy narkotyków.  Naukowcy odkrywają co raz to nowe substancje zawarte w konopiach (kanabinoidy CBD, CBG, terpeny), które pomagają w leczeniu rozmaitych chorób, na które konwencjonalna medycyna nie ma rozwiązania. Konopie mają też szerokie zastosowanie w zdrowej diecie, zwłaszcza wegańskiej – zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego kompletnego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym Omega-3 i Omega-6 w optymalnych proporcjach), a także błonnik oraz szereg witamin i substancji mineralnych. Mają też wysoki potencjał antyoksydacyjny. Zaliczane są do tzw. superżywności.

Kompozyty z włókna konopnego zastępują tworzywa sztuczne min. w przemyśle motoryzacyjnym. Ubrania z włókna konopnego mają z kolei właściwości antyseptyczne i są bardziej ekologiczne od bawełnianych. Z biomasy konopnej można też wyprodukować paliwo, które z powodzeniem zastąpi olej napędowy. Konopie podczas jednego okresu wegetacji (od maja do września) pochłaniają tyle samo CO2 co 60-letni las, dzięki czemu beton konopny, służący do budowy zdrowych naturalnych domów, jest jedynym materiałem budowlanym o ujemnym śladzie węglowym.

Konopie dzielimy głównie na siewne (cannabis sativa), indyjskie (cannabis indica) oraz dziko rosnące w Azji canabis ruderaliz.

Konopie siewne charakteryzują się długą łodygą ( nawet do 5 metrów wysokości) oraz niedużą wiechą. Przez lata uprawiane były w celu pozyskania włókna, stąd nazywane są włóknistymi, choć są też odmiany niskie z dużą wiechą, zwane oleistymi. Konopie siewne zawierają niewielkie ilości psychoaktywnego THC, za to więcej innych kanabinoidów (CBD) i substancji leczniczych.

Konopie indyjskie mają inną budowę i charakteryzują się dużą zawartością THC (do 20%). Ten podział jest tylko ciekawostką bo odmiany konopi które dziś uprawiane są „krzyżówkami” tych dwóch  gatunków. W Polsce możemy uprawiać legalnie ponad 60 odmian konopi, których zawartość THC nie może przekroczyć 0,2%. Określone są one w ustawie jako „włókniste”. Do uprawy konopi potrzebne jest zezwolenie i należy zastosować certyfikowany materiał siewny. Uprawa konopi „innych niż włókniste” (powyżej 0,2% THC) jest zakazana.

W naszym gospodarstwie uprawiamy tylko legalne odmiany konopi w celu pozyskania nasion i kwiatostanów zawierających CBD.